top of page

 NAŠE POSLÁNÍ

Moji rodiče kdysi postavili krásný a prostorný rodinný dům, ve kterém bydleli a kde jsem se také narodila já. Vždy zde byl prostor pro kočičky, ať už naše vlastní nebo ty, které se jednoduše přitoulaly zvenku a zůstaly. Ve chvíli, kdy jsem oba rodiče před několika lety ztratila, zbylo najednou ohromné množství místa a otázka, jak ho využít, čím ho zaplnit, aby to mělo smysl? Následovala jsem tedy svůj osud a začalo se budovat. Nejprve přišla na řadu karanténa, toho čas s kapacitou čtyř boxů, oddělená od všech ostatních kočičích místností a umístěná ve spodním patře domu. To je naprostý základ každého útulku, který chce dodržovat veterinární a hygienické standardy. Poté přišel na řadu první kočičí pokoj, který byl označen jako "důchoďáček". Protože jsme v té době intenzivně spolupracovali s jiným kočičím útulkem, byl tento pokoj určen kočičkám trpící ledvinovou nedostatečností nebo již ledvinovým selháváním. Postupem času se na nás však začali obracet nejprve lidé z našeho okolí, poté i lidé z řad široké veřejnosti s prosbou o pomoc s toulavou či opuštěnou kočičkou a my jsme začali budovat druhý kočičí pokoj nazvaný jako "děcák". K tomu jsme nakonec přidali ještě třetí kočičí pokoj a zcela tak naplnili aktuální možnosti našeho kočičího zařízení. 

V současné době pracujeme na zvelebení a rozšíření našeho útulku, kapacita především karanténního pokoje už nedostačuje a neodpovídá neutěšené situaci opuštěných a toulavých kočiček žijících venku. Vypracovali jsme koncept, podle kterého se budeme snažit přetvořit další prostory našeho rodinného domu v komplexnější zařízení určené pro kočičky. Sice to nebude hned, jsou potřeba fyzické i psychické síly, o finančních prostředcích raději ani nemluvě, ale věříme, že se nám to podaří a prostory budou tak příjemnější nejen pro kočičky samotné, ale také pro vás, naše návštěvníky. 

Základním posláním kočičího útulku Felis silvestris je organizace a poskytování pomoci opuštěným, toulavým, poraněným a nemocným zvířatům, především kočkám, a to zejména v podobě veterinární péče, poskytnutí azylu a materiální pomoci na dobu nezbytně nutnou. Naším cílem je nalézt všem kočičkám, které žijí v našem útulku, hodnou rodinu, která jim vynahradí dosud ne zrovna příznivý osud. Soustředíme se především na pomoc v obci, ve které sídlíme a rozšířeně působíme i v obcích ve Středočeském kraji, někdy i za hranicemi kraje. Kromě snahy o umístění kočiček do nových rodin aktivně provozujeme i kastrační program, toulavé a plaché kočky se snažíme kastrovat, aby nepřispívaly k rostoucí populaci koťat, která nikdo nechce a poskytujeme jim alespoň základní veterinární pomoc v podobě odčervení a dalšího. Pomáháme také našim občanům v případě, že se setkají s opuštěnou či toulavou kočkou a chtějí ji pomoci a poskytujeme jim poradenský servis i co se týče koček domácích. 

Kočičí útulek Felis silvestris je rodinným útulkem. O kočičky se staráme přímo v domě, ve kterém bydlíme, máme je proto pořád na očích a snažíme se jim dávat lásku, péči a porozumění, ale přirozeně jejich život v útulku nikdy není a nebude takový jako v nové rodině s láskyplnými páníčky. V našem útulku momentálně bydlí přibližně 45 kočiček, což už je téměř maximální kapacita. Při tomto počtu jsme stále ještě schopni mít přehled o všech zvířátkách v útulku a případné zdravotní problémy kočiček tak můžeme řešit ihned. Zároveň jednotlivé kočičí pokoje nejsou přeplněné a chlupáči tak mají dostatek prostoru kolem sebe. 

bottom of page