Pokud se rozmýšlíte, že byste dali domov kočičce z útulku, vězte, že je to to nejhezčí rozhodnutí, které můžete udělat. Kočička z útulku dokáže vnímat a pochopit rozdíl mezi tím, když byla venku, opuštěná, v zimě a o hladu a mezi tím, když má teploučký pelíšek, papání každý den a je o ní pečováno. Kočka to dokáže ocenit a za láskyplný domov je nesmírně vděčná. Stane se vaším kamarádem na dlouhou dobu, vaším společníkem, když jste sami doma, vaším relaxačním polštářkem, když vás bolí záda a vaším ochotnickým hercem, když má náladu předvádět skopičiny.
V útulku se snažíme dát kočičkám vše, co potřebují včetně lásky a péče, ale nikdy to není takové, jako když má svou vlastní rodinu – už jen pro počet kočiček není možné se každé věnovat tak, jak bychom chtěli.
Nejlepší cestou, jakou zvolit, je se k nám do útulku podívat a seznámit se se všemi útuláčky k adopci osobně. Jen tak poznáte jejich opravdovou povahu a my vám rádi s výběrem pomůžeme. Zde na stránkách i na našem facebookovém profilu si samozřejmě můžete předvybrat zvířátko, které se vám líbí podle barvy srsti nebo chování na videu, ale podle zkušeností víme, že většina zájemců o adopci si nakonec odveze úplně jinou kočičku, než původně zamýšlela. Nejen vy si vybíráte kočičku, ale vybírá si i kočička vás.
Při výběru je důležité zvážit především, v jakých podmínkách budete kočičku chovat a jak jste tolerantní vůči jejím případným výpadům na nábytek, sedačku, rostliny a další součásti bydlení. Zde jsou výhody a nevýhody.
JAK SI VYBRAT KOČIČKU?
Malé kotě je vždycky roztomilé a člověk by ho samou láskou snědl. Je také velmi aktivní, hravé, zvědavé a ničeho se nebojí. Je s ním veliká legrace a při mazlení s ním roztají i ti nejtvrdší chlapi. Častokrát ještě neumí úplně používat drápky a neví spoustu věcí, které se třeba právě u vás bude muset naučit. Kotě bývá vhodné i do rodiny s menšími dětmi, které rodiče poučí, jak se ke kočičce chovat. Vyrůstá pak spolu s dětmi a přilnou k sobě a získají navzájem kamaráda. Ovšem je třeba mít na paměti, že dítěti se někdy hodně složitě vysvětluje, aby dalo zvířátku pokoj, a ještě hůře se vysvětluje kotěti, aby při hře s dítětem nevytahovalo drápky. Kotě potřebuje, abyste se mu věnovali a hráli si s ním a počítali, že koťátko si potřebuje vše "ošahat", občas zaleze někam, odkud se neumí dostat zase ven, občas spadne z poličky nebo kuchyňské linky, protože naučit se počítání vzdáleností a správně si vše vyměřit chce čas, občas nakouše rohlík nebo bábovku a vytáhne čouhající ponožku z prádelníku.
KOTĚ (věk 3–9 měsíců)
Dospívající kočička nebo kocourek je vhodná například k mladšímu páru, který už spolu nějakou dobu bydlí, případně k rodině, kde už jsou děti větší. Takové zvířátko je stále aktivní a hravé, ale už si i rádo odpočine a nejančí tolik jako malé kotě. Ovšem sedačka i nábytek mohou být stále v ohrožení. Kočička v tomto věku už se u vás ráda stočí do klubíčka, když se díváte na zajímavý film v televizi, bývá klidnější a lépe snáší samotu, pokud jste celý den v práci a vracíte se až večer. Její povahové rysy už jsou kolem druhého roku života naplno vyvinuté, takže ještě před adopcí poznáte, jestli si povezete domů flegmatika, kterého můžete obléct do dupaček a on nehne ani vousem, nebo kočičího satana číhajícího na vás ráno za dveřmi do koupelny.
DOSPÍVAJÍCÍ KOČKA (věk 9 měsíců – 2, někdy i 3 roky)
Dospělá kočka už má za sebou většinou nějakou tu zkušenost, která není zrovna dobrá. To je většinou důvod, proč se dostane do kočičího útulku. Adopcí takové kočičky uděláte nejzáslužnější dobrý skutek, protože obecně se vždy lépe umisťují roztomilá koťátka než dospělí chlupáči. Takové zvířátko vám bude vděčné za novou rodinu, i když leckdy po svém "kočičím" způsobu. Touží po měkkém pelíšku, plné mističce a mazlení, nic víc většinou nepotřebuje. Vzhledem k tomu, že může mít za sebou různé bolestivé zkušenosti, je potřeba mít na paměti, že taková kočička může mít svá specifika – například se bojí hluku, malých dětí, nemá ráda ostatní kočky nebo občas reaguje nevyzpytatelně. S věkem se také mohou objevit první zdravotní potíže, takže je pak dobré kočičce dávat i doplňky stravy a být připraven na občasné výdaje za veterinární vyšetření. Takové zvířátko bez potíží zvládne, pokud odjedete na víkend na chatu nebo na 14 dní na dovolenou, pokud mu zajistíte krmení, čištění záchůdku a další základní potřeby. Sice s vámi po návratu chvilku nebude mluvit, ale neudělá vám na rozdíl od kotětě z bytu kůlničku na dříví. Dospělá kočička se nejvíce hodí například ke starším manželům klidně i do menšího bytu.
DOSPĚLÁ KOČKA (věk nad 3 roky)
U kočiček obecně je potřeba si uvědomit, že jsou to svobodná stvoření, a ačkoliv se najdou výjimky, které se vlastnostně spíše podobají pejskům, naprostou většinu koček k ničemu nedonutíte, pokud nebudou sami chtít. Kočičku lze určitým způsobem naučit, aby to či ono dělala nebo naopak nedělala – lépe se v takovém případě učí koťátka od začátku než dospělé kočičky, které už mají určitě návyky naučené.