MADMAZELKA – drobná plašanka se šancí na rozmazlení

přijata do útulku: duben 2020

z lokality: Jeneč

narození: březen 2019 (?)

kastrovaná      odčervená     očkovaná

testovaná na FIV/FeLV          čipovaná

Další z nových příjmů z jenečské lokality je mladá, asi rok a půl stará, a krásně zbarvená, leč plachá a lehce agresivní kočička, která od nás dostala jméno Madmazelka. Jako jediná má ze všech osmi kočiček jinou srst, všichni ostatní jsou zrzci. Kočičku jsme přijímali již nápadně březí a bylo nám jasné, že se koťátka musí narodit každým dnem. Bohužel k naší veliké lítosti se již všechna narodila beze známek života. Navíc u posledního koťátka došlo k tzv. ihibici neboli zastavení porodu. V takovém případě koťátko projde porodními cestami a vyčnívá z vulvy, působí kočce diskomfort a bolesti. Kočička přestává s veškerými snahami o tlačení a je nutný lidský zásah, protože tento stav je nebezpečný jak pro koťátko, zejména jde-li ocáskem napřed, tak i pro kočičí maminku. Museli jsme tedy rychle zasáhnout a pomoci koťátko v útulku odrodit, bohužel i tento maličký drobeček již nebyl živý.

Vzhledem k faktu, že ani jedno koťátko nepřežilo a k nápadně zhoršenému fyzickému stavu kočičky, která začala odmítat stravu a začala vylučovat větší množství nažloutlého výtoku z pochvy, jsme museli akutně vyjet na pražskou veterinární kliniku. Nejprve kočička podstoupila sonografické vyšetření bříška, abychom vyloučili možnost, že zde ještě zůstalo nenarozené koťátko a abychom se podívali, v jakém stavu se nachází děloha. Na snímku se nám ukázalo, že je celá zaplněna hypoechogenní tekutinou a bude nutný operační zákrok. Provedli jsme zároveň základní krevní testy a také testy ledvinové. Ty nám ukázaly, že v těle kočičky se nachází pokročilý hnisavý zánět, který zde bují již delší dobu a velmi pravděpodobně byl příčinou úmrtí všech koťátek již před tím, než nastal porod. Obávali jsme se, zda se zánět nerozšířil například do oblasti ledvin, ale výše zmíněné testy nám potvrdily, že ledviny jsou naštěstí v pořádku.

Kočička byla napojena na infuzi a poté jsme museli přistoupit k operačnímu zákroku, kdy byla vyčištěna děloha a porodní cesty a provedena nutná kastrace. V děloze paní veterinářka skutečně objevila veliké množství hnisu, kočička již měla opravdu namále. Při zákroku však paní veterinářka objevila ještě větší množství nažloutlé tekutiny v dutině břišní, což může být způsobeno dvěma faktory. Může se jednat o mokrou formu známé a obávané nemoci FIP neboli infekčního zánětu pobřišnice nebo mohla být děloha již natolik poškozená, že hnisavá tekutina z ní prosákla tkáněmi a dostala se dále do dutiny břišní. Při operaci byly odebrány vzorky pro cytologické vyšetření, které byly odeslány do specializované laboratoře a naštěstí se potvrdila negativita vzorku, kočička tedy onemocněním FIP netrpí.

 

Madmazelka je stále plašší kočička, ale pokud by se ocitla v milující rodině, čase bude za pohlazení vděčná. Hledáme proto rodinu, která bude mít trpělivost s kočičkou doma pracovat.

 

1/38

Noví páníčci našich útuláčků

CO SE

PRÁVĚ DĚJE

V ÚTULKU?

Kočičí útulek Felis silvestris

Lipová 571, 253 01 Hostivice

okres Praha-západ

Nicole Wowesná Trhlínová

tel.: 725 591 346

e-mail: utulek@felsilvestris.com

  • Facebook
  • YouTube