top of page

CECILKA

přijatá do útulku: červen 2022

z lokality: Heřmaničky

narození: březen 2019

kastrovaná      odčervená     očkovaná

testovaná na FIV/FeLV          čipovaná

Mezi nedávné příjmy na karanténu útulku patří kočička Cecilka. Pochází z obce Heřmaničky a hodný nálezce neváhal jet více než 100 km k nám do útulku, aby jí zajistil pomoc a péči. Kočička byla extrémně vyhublá, při příjmu vážila jen 1,44 kg. Byla dehydrovaná, bojovala s velkou invazí vnějších parazitů, zejména blech, a také parazitů vnitřních. Na kůži jsme si všimli různě velkých zranění, jejichž původ zatím neznáme. Může se jednat o alergickou reakci na pokousání blechami, na reakci na cokoliv jiného, s čím kočička přišla venku do styku nebo o jeden z typů dermatologického onemocnění. Znepokojuje nás také ocásek, fyziologicky se nenachází ve správné poloze, pravděpodobně u něj došlo v minulosti k pohmoždění nebo dokonce zlomení a následnému špatnému srůstu. Je také z velké části nepohyblivý. Cecilka má také potíže s hybnosti celé zadní části těla, opět máme podezření na zlomeninu nebo pohmožděninu zadních končetin staršího data.

Povahově se jedná o velmi hodnou, milou a mazlivou kočičku, která s námi i přes všechny možné zdravotní potíže čile komunikuje. Máme velikou radost, že hezky papá a můžeme jí v jídle doplňovat všechny potřebné vitamíny a minerály včetně lososového oleje, se kterým máme především v oblasti působení na kůži a srst výborné zkušenosti.

Cecilka má čerstvě za sebou veterinární prohlídku, o jejím výsledku brzy přineseme zprávy.

Nedávno přijatá mladá kočička Cecilka má za sebou vstupní veterinární prohlídku. Vzhledem k několika souběžným závažnějším obtížím jsme potřebovali kočičce odebrat krevní vzorek pro kompletní krevní obraz a provést také sonografické vyšetření a původně také rentgenový snímek. Díky svému zanedbanému vzhledu z trvalého pobytu na ulici vypadá kočička daleko starší než je. Náš odhad je věk asi tři roky. Nemá téměř žádné zoubky, ve spodní dásni jsme nenašli žádný, v horní je zbytek špičáků, které jsou upilované až na dáseň a kořeny úplně zkažené - další důkaz dlouhodobého živoření na ulici. Dostali jsme povolení kočičku vykoupat v šetrném šamponu, neboť potřebujeme smýt špínu z kožíšku a zbavit se všech bleších vajíček. Provedli jsme základní hematologické a biochemické vyšetření a výsledky odpovídají stavu kočičky. Hodnoty jsou rozhozené, kočička má vysoký globulin, což je odpověď organismu na to, že tělíčko je vyhublé a dlouhodobě bez kvalitní stravy stejně jako nízká hodnota kreatininu. Ta většinou značí právě úbytek svalové hmoty. Nízké hodnoty červených krvinek a červeného barviva ukazují na zásadnější anémii, která je způsobená celkovou špatnou kondicí tělíčka a také invazí blech, které na Cecilce parazitují asi pěkně dlouho. Naopak zvýšené hodnoty neutrofilních granulocytů ukazují na akutní zánět v tělíčku, což potvrzuje i extrémně zvýšená hodnota bílkovinné sloučeniny prokalcitoninu v krvi - ten ukazuje na bakteriální infekční zánět v pokročilejším stadiu. Domnívali jsme se, že kočička má starší zlomeninu v zadní části těla, buď v bederní páteři nebo ještě pravděpodobněji zlomeninu zadních končetin. Vzhledem k jejímu stavu a faktu, že Cecilka dokáže chodit a je sebeobslužná, jsme zatím nepořizovali rentgenové snímky, jelikož se nejedná o podezření na zlomeninu akutní. Nejprve musíme Cecilku kvalitně vykrmit a dodat jí všechny potřebné vitamíny a minerály, aby tělíčko zesílilo. V tuto chvíli ji také podáváme širokospektrální antibiotika na potlačení zánětu. Za další dva týdny krevní obraz zopakujeme. Cecilka je negativní na FIV/FeLV.

 

 

630

Oslovení lidé

74

Zájem

Propagovat příspěvek

2525

2 komentáře

3 sdílení

To se mi líbí

Okomentovat

Sdílet