top of page

ČERNOVLÁSEK – nesmělý a ostýchavý plašánek

přijatý do útulku: září 2018

z lokality: Nouzov/Rakovnicko

narození: 2016 (?)

kastrovaný      odčervený     očkovaný

testovaný na FIV/FeLV          čipovaný

Z Nouzova na Rakovnicku pochází černý kocourek Černovlásek, kterému v původní lokalitě hrozilo nebezpečí z otráveného krmení. Z této lokality jsme již přijímali několik kočiček, o které se starala místní krmička, která se však musela odstěhovat. Za normálních podmínek by byl klasickým kandidátem na kastrační program, kdy by se po zákroku a vyzdravení vracel do původní lokality, ale v tomto případě se kočička nemá kam vrátit, protože krmička již bydlí jinde a lidé v okolí nebyli zrovna ke kočkám přátelští. Kocourek byl přijat s vnitřními i vnějšími parazity a zasvrabenými oušky, navíc měl řeznou ránu na pacce mezi prstíky. S Černovláskem nás čekalo hodně práce, protože byl zpočátku velmi vyděšený a příliš s námi nespolupracoval. 

V rámci vstupní prohlídky absolvoval vyšetření u paní doktorky Verunky. Konstatovali jsme hnisavý zánět v uších, zoubky v horším stavu, které čeká v budoucnu revize a při odběrech krve se potvrdilo, že onemocněl tzv. mykoplazmózou. Mycoplasma spp. je nebuněčná bakterie způsobující onemocnění horních cest dýchacích a záněty očí, většinou současně s jiným patogenem (herpesviry, caliciviry, bakterie), jedná se navíc o tzv. zoonózu, což znamená, že onemocnění je snadno přenositelné na jinou kočku. Léčba mykoplazmózy antibiotiky trvá tři až čtyři týdny po celou dobu musí být kočička v karanténním boxu. Nakonec čtyřtýdenní léčba antibiotiky byla úspěšná, kocourek již dostával nadále jen probiotika pro obnovení střevní mikroflóry a podporu imunity. Po kastraci a rekonvalescenci byl vypuštěn do ornažového pokoje mezi další chlupaté kamarády a konečně dostal více prostoru.

Z kocourka se ani po čase nestal mazlíček, je to opatrný a bázlivý kocourek, který před všemi návštěvami zalézá do pelíšku. Nechá se pomazlit od tety Nicole, ale jakmile je slyšet třeba nestandardní zvuk nebo pohyb, ihned bere do zaječích. Kocourek proto s největší pravděpodobností pro svou bázlivost dožije v hostivickém útulku a my budeme velmi rádi, pokud se rozhodnete kocourka virtuálně adoptovat a pomoci nám v celoživotní péči o něj.

bottom of page